Images are for illustrative purposes only
| Item # | WHI206EO21TM |
| Screw Plug Size | 1 1/4 |
| Power | 1.2 kW |
| # of Elements | 2 |
| Immersed Length (B) |
540 mm 21.2 in |
| Watt Density |
2.3 W/cm²
15 W/in² |
| Terminal Enclosure | NEMA 4 Moisture Resistant |
| Thermostat | With Thermostat 10-120°C (50-250°F) |
| Net Weight | 4 |
| Voltage | 120 V, 208 V, 240 V, 1 Phase Only |
| Element Type | Low Density - Incoloy Sheath / Steel Plug |