Images are for illustrative purposes only
| Item # | FLO2740X1257X |
| Flange Size | 8 in / 150 lb |
| Power | 40 kW |
| # of Elements | 27 |
| Immersed Length (B) |
1448 mm 57 in |
| Net Weight | 125 lb |
| Watt Density |
11 W/in² |
| Terminal Enclosure | NEMA 7 Explosion Resistant/Moisture Resistant |
| Thermostat | Without Thermostat |
| Voltage | 208, 240, 480, 600 1 or 3 Phase |
| Element Type | Steel Sheath - 10 WPSI (Approx.) - Low Density |
| A | 5 in |
| C | 11 3/4 in |
| D | 13 1/2 in |
| F | 7/8 in |
| G | 1 1/8 in |