Images are for illustrative purposes only
| Item # | FLO1545X1053 |
| Flange Size | 6 in / 150 lb |
| Power | 45 kW |
| # of Elements | 15 |
| Immersed Length (B) |
1346 mm 53 in |
| Net Weight | 74 lb |
| Watt Density |
24 W/in² |
| Terminal Enclosure | NEMA 1 General Purpose |
| Thermostat | Without Thermostat |
| Voltage | 208, 240, 480, 600 1 or 3 Phase |
| Element Type | Steel Sheath - 23 WPSI (Approx.) - Medium Density |
| A | 5 in |
| C | 9 1/2 in |
| D | 11 in |
| F | 7/8 in |
| G | 1 in |