Images are for illustrative purposes only
| Item # | FLC950X3038T |
| Flange Size | 5 kW |
| Flange Size | 5 in / 150 lb |
| Power | 50 kW |
| # of Elements | 9 |
| Immersed Length (B) |
965 mm 38 in |
| Watt Density |
66 W/in² |
| Terminal Enclosure | NEMA 1 General Purpose |
| Thermostat | With Thermostat |
| Net Weight | 39 |
| Voltage | 208, 240, 480, 600 1 or 3 Phase |
| Element Type | Copper Sheath - 65 WPSI (Approx.) - High Density |
| A | 5 in |
| C | 8 1/2 in |
| D | 10 in |
| F | 7/8 in |
| G | 15/16 in |