Images are for illustrative purposes only
| Item # | FLI27210X1250X |
| Flange Size | 8 in / 150 lb |
| Power | 210 kW |
| # of Elements | 27 |
| Immersed Length (B) |
1270 mm 50 in |
| Watt Density |
67 W/in² |
| Terminal Enclosure | NEMA 7 Explosion Resistant/Moisture Resistant |
| Thermostat | Without Thermostat |
| Net Weight | 126 |
| Voltage | 208, 240, 480, 600 1 or 3 Phase |
| Element Type | Incoloy Sheath - 65 WPSI (Approx.) - High Density |
| A | 5 in |
| C | 11 3/4 in |
| D | 13 1/2 in |
| F | 7/8 in |
| G | 1 1/8 in |