Images are for illustrative purposes only
| Item # | FLI36160X1435X |
| Flange Size | 10 in / 150 lb |
| Power | 160 kW |
| # of Elements | 36 |
| Immersed Length (B) |
889 mm 35 in |
| Watt Density |
66 W/in² |
| Terminal Enclosure | NEMA 7 Explosion Resistant/Moisture Resistant |
| Thermostat | Without Thermostat |
| Net Weight | 88 |
| Voltage | 208, 240, 480, 600 1 or 3 Phase |
| Element Type | Incoloy Sheath - 65 WPSI (Approx.) - High Density |
| A | 8 in |
| C | 14 1/4 in |
| D | 16 in |
| F | 1 in |
| G | 1 3/16 in |