Images are for illustrative purposes only
| Item # | FLI60400X1848X |
| Flange Size | 14 in / 150 lb |
| Power | 400 kW |
| # of Elements | 60 |
| Immersed Length (B) |
1219 mm 48 in |
| Watt Density |
65 W/in² |
| Terminal Enclosure | NEMA 7 Explosion Resistant/Moisture Resistant |
| Thermostat | Without Thermostat |
| Net Weight | 150 |
| Voltage | 208, 240, 480, 600 1 or 3 Phase |
| Element Type | Incoloy Sheath - 65 WPSI (Approx.) - High Density |
| A | 8 in |
| C | 18 3/4 in |
| D | 21 in |
| F | 1 1/8 in |
| G | 1 3/8 in |