Images are for illustrative purposes only
| Item # | WHI206EO11T |
| Screw Plug Size | 1 1/4 |
| Power | 0.6 kW |
| # of Elements | 2 |
| Immersed Length (B) |
280 mm 11 in |
| Watt Density |
2.3 W/cm²
15 W/in² |
| Terminal Enclosure | NEMA 1 General Purpose |
| Thermostat | With Thermostat 10-120°C (50-250°F) |
| Net Weight | 4 |
| Voltage | 120 V, 208 V, 240 V, 1 Phase Only |
| Element Type | Low Density - Incoloy Sheath / Steel Plug |