Images are for illustrative purposes only
| Item # | WHI360GX33TM |
| Screw Plug Size | 2 1/2 |
| Power | 6 kW |
| # of Elements | 3 |
| Immersed Length (B) |
820 mm 32.3 in |
| Watt Density |
4.2 W/cm²
27 W/in² |
| Terminal Enclosure | NEMA 4 Moisture Resistant |
| Thermostat | With Thermostat 10-120°C (50-250°F) |
| Net Weight | 6 |
| Voltage | 208 V, 240 V, 416 V, 480 V, 600 V, 1 Phase Only |
| Element Type | Medium Density - Incoloy Sheath / Stainless Plug |